کارخانه فراوری سیار

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۰۴

فراوانی معادن کوچک با عیار نامناسب در كشور و همچنین دورافتاده بودن این معادن، امکان تامین زیر ساخت های مناسب را برای آنان دشوار کرده است . این گونه دلایل باعث شده است که این معادن متروکه و رها شوند.
استفاده از کارخانه های کانه آرایی سیار نه تنها استفاده از این ذخایر رها شده را امکان پذیر می نماید بلکه باعث می شود معدنکاری در معادن فلزی کوچک مقیاس آن هم با عیار پایین در اقصی نقاط کشور اقتصادی گردد.
در حال حاضر حدود ۵۴۴۵ معدن در حال کار در کشور ثبت شده و در حال فعالیت هستند.
اما مشکل اصلی این است که ، معدن کاری در کشور ما از درد مزمنی رنج می برد، اینکه بسیاری از معادن ما کوچک مقیاس هستند. کوچک بودن معدن امکان مکانیزه کردن آن را غیر ممکن می کند و استفاده از روش های سنتی منجر به افزایش بهای تمام شده خواهد شد .
همچنین ساخت کارخانه فراوری در کنار این معادن نیز به علت تولید کم و عدم وجود زیرساخت های لازم در نقاط دور افتاده ، مقرون به صرفه نیست . افزایش هزینه حامل های انرژی در سال های اخیر باعث افزایش قابل توجهی در هزینه های حمل و نقل شده است . و بعضاً مشاهده می شود هزینه حمل یک تن ماده معدنی تا کارخانه فراوری چندین برابر ارزش خود ماده معدنی است .
مشکلات فوق الذکر تولید کننده را مجبور به خام فروشی می کند که به نوبه خود باعث کاهش ارزش افزوده محصول تولیدی می گردد و از مطلوبیت کار می کاهد.
این جاست که استفاده از کارخانه های کانه آرایی سیار توجیه اقتصادی و فنی پیدا می کند تا با کاهش هزینه های حمل و نقل امکان فرآوری خاک معادن کوچک با عیار متوسط فراهم و به افزایش ارزش افزوده و بهره وری مناسب منجر گردد.
مزیت های کارخانه های کانه آرایی سیار
– قابلیت حمل و جابجایی دستگاه ها توسط تریلر به محل انجام پروژه
– استقرار و راه اندازی سریع و آسان کارخانه در حداقل زمان ممکن
– عدم نیاز به فونداسیون پیچیده و سنگین جهت استفاده از دستگاه ها
– انعطاف پذیری بالای دستگاه از نظر جایگیری هر یک از واحدها.
– سهولت تعمیرات و امکان تأمین سریع قطعات یدکی دستگاه
– صرفه جویی در هزینه های سوخت (نفت و گاز) در فعالیت های معدنی با توجه به کاهش حمل و نقل جاده ای.
– فعال سازی و اقتصادی شدن معادن فلزی کوچک مقیاس ، عیار پایین که راکد و غیر فعال می باشند.
– کم هزینه بودن طراحی و ساخت کارخانه های کانه آرایی سیار مواد معدنی در مقایسه با قیمت های جهانی.
– کاهش خسارت به زیر بناهای اساسی کشور (محیط زیست و جاده ها)

دیدگاه ها بسته شده اند.